10grudnia
Zdrowe, wegańskie kosmetyki
Weganie zwykle rozszerzają swoje wybory z żywienia także na inne obszary życia – między innymi makijaż i pielęgnację. Oczywistym jest, że weganie, którzy stosują dietę wegańską czy też osoby unikające w kosmetykach środków pochodzenia zwierzęcego nie kupi kremu z mlekiem kozim lub serum z kawiorem. Istnieje jednak szereg mniej oczywistych składników, na które należy uważać.
Kolagen i elastyna
Bardzo popularne w kosmetykach liftingujących i spłycających zmarszczki kolagen oraz elastyna to białka pochodzenia zwierzęcego. Elastyna powoduje napięcie skóry i uelastycznia ją. Czasami bywa pochodzenia syntetycznego, choć najczęściej jednak pochodzi z tkanek zwierzęcych. Pozyskuje się ją z ciał krów oraz ptaków. Wprawdzie nie wbudowuje się w ludzki organizm i nie pełni tych samych funkcji, które pełniła w tkance zwierząt, ale wiąże wodę i pozwala zachować wysoki poziom nawilżenia. Podobne działanie wykazuje bardzo powszechny w ludzkim organizmie kolagen. Białko to występuje w skórze, buduje także ścięgna i kości. Najczęściej na potrzeby przemysłu kosmetycznego pozyskuje się go z tkanek świńskich. Kolagen stosują także chirurdzy plastyczni, przeprowadzając wiele zabiegów polegających na odbudowywaniu uszkodzonej tkanki lub wypełnianiu zmarszczek.
Keratyna
To białko mogą wytworzyć jedynie keratynocyty, komórki umiejscowione w skórze ssaków. Szczególnie chętnie stosowana w kosmetykach odbudowujących i chroniących włosy. Ekstrakty keratynowe, które znajdują się w tych kosmetykach, najczęściej pozyskuje się z owczej wełny i ptasich pazurów. To z kolei najczęściej wiąże się ze śmiercią tych zwierząt. Keratyna nie wbudowuje się na stałe w ludzkie włosy, więc efekt jest bardzo nietrwały. Co więcej, zawiera także szkodliwy formaldehyd.
Ambra
Uzyskuje się ją z przewodu pokarmowego kaszalotów. W wyniku niestrawności odkłada się, a następnie wypływa na powierzchnię wody. Ma nieprzyjemny zapach, jednak po dodaniu alkoholu nabiera nowej woni, wykorzystywanej do wzmacniania zapachu perfum.
Piżmo i cywet
Piżmak i piżmowiec posiadają gruczoły odbytnicze, które produkują wydzielinę – piżmo. W celu pozyskania tej wydzieliny na użytek przemysłu perfumeryjnego hoduje się piżmowca, który przy okazji dostarcza też mięsa i skór. Z kolei cywet jest wydzieliną ssaków z rodziny cywetowatych, które żyją głównie w Afryce. Substancję również wykorzystuje się w perfumach. Aby je pozyskać, należy zabić cywetę, lub przynajmniej doprowadzić u niej do długotrwałego, silnego stresu, a następnie wyciąć operacyjnie gruczoły.
Lanolina
To wosk pochodzenia zwierzęcego, najczęściej pozyskiwany z owiec, lam, królików. Stosowana w kremach i maściach nawilżających, daje bardzo dobre efekty, jednak wywołuje też reakcje alergiczne.
Chitozan
Nawilżająca substancja pozyskiwana z pancerzy skorupiaków. Dobrze zatrzymuje wodę w skórze i tworzy skuteczny film ochronny, wymaga jednak zabicia krabów lub innych zwierząt.