27grudnia
Czym charakteryzują się miki?
Jednym z głównych, wypełniających składników w kosmetykach mineralnych jest mika. To surowiec bardzo często występujący na Ziemi. Znaleziono dla niego już dawno zastosowanie w przemyśle elektronicznym czy ceramicznym, jednak dopiero od pewnego czasu stosuje się rozmaite miki w kosmetykach. Są łączone z dwutlenkami, tlenkami, a także rozmaitymi pigmentami i glinkami, by stworzyć kosmetyki naturalne, bezpieczne i pozwalające stworzyć piękne makijaże.
Słowo „mica” oznacza okruch w języku łacińskim. Istnieje właściwie duża grupa mik, nie jedna, zawsze taka sama mika. Poszczególne jej rodzaje różnią się odcieniem i właściwościami. Niektóre błyszczą i opalizują delikatnie, dzięki czemu świetnie nadają się do cieni do powiek. Inne z kolei są całkowicie matowe, więc sprawdzają się w pudrach i podkładach. Mika jest całkowicie hipoalergiczna, a na twarzy staje się transparentna, nie trzeba więc martwić się o jej barwę – można się skupić na właściwościach.
Mika w kosmetyce – czym się charakteryzuje?
Przede wszystkim, mika dobrze wpływa na skórę i nie szkodzi jej. Nie jest komedogenna, co oznacza, że nie wnika w głąb porów skóry i nie zatyka ich. To dobra wiadomość dla osób, które mają cerę skłonną do zapychania i powstawania zaskórników, które później miesiącami znikają. Kosmetyki mineralne w żaden sposób się do tego nie przyczynią. Mika działa łagodząco na rumień i podrażnienia. Sama w sobie nie ma barwy, występuje w odcieniach od śnieżnej, ostrej bieli aż po kość słoniową. Otrzymuje się ją poprzez zmielenie serecytu. Puder mineralny z dodatkiem miki jest lekki, nie zbryla się i rozprowadza wygodnie. Po nałożeniu na skórę mika staje się całkiem przezroczysta, nie ma więc żadnych właściwości kryjących -stąd dodatek cynku i tytanu w pudrach mineralnych. Miki pochłaniają nadmiar sebum, dzięki czemu twarz jest odświeżona, kosmetyki nie rolują się, skóra nie błyszczy się nieestetycznie. Miki perłowe dają za to satynowe, lekko odbijające światło wykończenie, co optycznie ukrywa niedoskonałości skóry.
Miki sprawdzają się w szczególności w kosmetykach całkowicie sypkich, choć niekiedy dodaje się je także do żalu, oleju, kremu. Warto pamiętać, że prawdziwy kosmetyk mineralny zawsze jest wyłącznie sypki – nie ma w nim żadnych składników, które mogłyby zlepić ze sobą cząsteczki. Produkty mineralne zawierają jedynie naturalne składniki i są polecane przez dermatologów nawet po zabiegach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Nie powodują żadnych podrażnień, a przy odrobinie wprawy można z ich pomocą wykonać piękny i bardzo trwały makijaż.