17lutego
Nadmierna eksfoliacja - Kiedy mniej znaczy więcej
Rok 2020 był rokiem rozkwitu kategorii kosmetyków do pielęgnacji skóry. Ponieważ wiele z nas pracuje teraz w domu, mamy luksus dodatkowego czasu, który możemy poświęcić na domowe zabiegi. Ale ile to za dużo i jakie są oznaki, że przesadziłaś z nadgorliwym złuszczaniem naskórka?
KORZYŚCI PŁYNĄCE Z EKSFOLIACJI
Złuszczanie jest dodatkowym etapem pielęgnacji skóry, mającym na celu wzmocnienie jej efektów. Przyspiesza i usuwa nagromadzone martwe komórki naskórka oraz wspomaga naturalny proces złuszczania, który z wiekiem ulega spowolnieniu. Złuszczanie dotyczy takich problemów jak sucha, łuszcząca się skóra, a jego rezultaty ujawniają odnowioną i promienną cerę znajdującą się tuż pod powierzchnią.
Złuszczanie martwych komórek naskórka umożliwia również lepsze dostarczanie i penetrację składników aktywnych zawartych w serum oraz składników nawilżających zawartych w kremach nawilżających.
Prawidłowe złuszczanie powinno pozostawić świeżą, zdrową i czystą powierzchnię naskórka, która stanowi podstawę dobrej kondycji skóry i jasnej cery.
Nadmierne złuszczanie jest często popełnianym błędem. Ogólna zasada dotycząca złuszczania skóry to maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Dotyczy to zarówno kwasów, jak i fizycznych środków złuszczających. Pożądanym efektem jest zwiększenie obrotu komórkowego bez szkodliwych skutków. Podrażnienia powstają, gdy usuniesz więcej komórek skóry, niż Twój organizm jest w stanie zastąpić i zregenerować.
OZNAKI NADMIERNEGO ZŁUSZCZANIA
- Podrażnienie, pieczenie lub złuszczanie
- Zaczerwienienie i stan zapalny
- Wypryski - małe krostki i krosty
- Osłabienie skóry - zwiększona wrażliwość na inne produkty codziennego użytku
Jak na ironię, skutkiem nadmiernego złuszczania jest to, że Twoja cera może stać się sucha i łuszcząca się, a nawet mogą pojawić się nierówności w kolorycie skóry.
Wyraźnym sygnałem, na który należy zwrócić uwagę, jeśli proces łuszczenia przebiega zbyt szybko, jest zmiana tekstury skóry. Tekstura "woskowa" może być widoczna, jeśli usunąłeś naturalnie występujące lipidy i przedwcześnie odsłoniłeś nowe komórki skóry. Może to być nawet trudniejsze do zidentyfikowania, ponieważ Twoja skóra może mieć zdrowy blask i promienny połysk, ale w rzeczywistości cierpi z powodu nadmiernej stymulacji i jest podatna na przesuszenie i nadmierną ekspozycję. Długotrwałe skutki mogą prowadzić do upośledzenia skóry, czego należy unikać za wszelką cenę.
Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) zawiera barierę nawilżającą, znaną również jako płaszcz kwasowy. Twoja skóra jest naturalnie kwaśna, a jej pH wynosi około 5. Zdrowy płaszcz kwasowy działa jak bariera lub filtr, który pozwala pewnym substancjom wniknąć w skórę, a innym nie pozwala. Jeśli Twój płaszcz kwasowy jest naruszony, mogą pojawić się niewidoczne pęknięcia lub mikrorysy w skórze i płaszczu, co powoduje ucieczkę wilgoci i wnikanie substancji drażniących.
Zdrowa, pełna blasku skóra powinna być nawilżona i pulchna, a nie woskowa, cienka czy sucha.
JAK PORADZIĆ SOBIE Z NADMIERNIE ZŁUSZCZONĄ SKÓRĄ
- Cierpliwość jest najważniejsza! Przestań złuszczać naskórek do czasu, aż skóra się zagoi i powróci do swojej podstawowej struktury. Pozostaw skórę na miesiąc do sześciu tygodni (tyle trwa cykl komórkowy skóry), aby powróciła do stanu wyjściowego.
- Na nadmiernie złuszczoną skórę można natychmiast zastosować zimny okład.
- Stosuj regularne sesje z wykorzystaniem diod LED, takich jak maska lub podręczne urządzenie o różnym spektrum światła.
- Unikaj stosowania silnie pieniących się środków oczyszczających, które nie mają zbalansowanego pH, co dodatkowo pogorszy i wysuszy Twoją skórę.
- Unikaj produktów z retinolem oraz fizycznych lub chemicznych środków złuszczających (AHA).
- Stosuj łagodny środek oczyszczający i delikatny krem nawilżający.
- W przypadku zaczerwienionej skóry zastosuj bogaty krem zmiękczający, taki jak nasz krem nawilżający z nagietkiem lub olejek do twarzy o działaniu antyoksydacyjnym.
- 1-2 razy w tygodniu stosuj maseczkę nawilżającą, np. głęboko oczyszczającą m aseczkę antyoksydacyjną.
- Unikaj ekspozycji na słońce i stosuj krem z filtrem, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.
- Uprość swoją rutynę pielęgnacyjną i unikaj zbyt wielu składników aktywnych - witamin, peptydów i składników stymulujących.
Po zagojeniu się skóry możesz powoli wznowić złuszczanie raz w tygodniu, a po kilku tygodniach, jeśli nie będzie żadnych problemów, możesz zwiększyć częstotliwość złuszczania do dwóch razy w tygodniu.
Jeśli zauważysz zaczerwienienie, mrowienie lub łuszczenie się skóry, zmniejsz częstotliwość do jednego razu w tygodniu lub daj skórze odpocząć przez kilka tygodni.
ZŁUSZCZANIE FIZYCZNE A ZŁUSZCZANIE CHEMICZNE
FIZYCZNE ŚRODKI ZŁUSZCZAJĄCE
Zawierają delikatne substancje ścierające, takie jak zmielony ryż lub cząsteczki sferyczne. Nie powinnaś nigdy stosować na twarzy niesferycznych cząsteczek, ziaren i "peelingów". Spowodują one drobne mikrouszkodzenia i uszkodzą delikatną skórę twarzy.
CHEMICZNE ŚRODKI ZŁUSZCZAJĄCE
Używają składników, które reagują z zewnętrzną warstwą skóry i działają w celu rozpuszczenia kleju międzykomórkowego, który łączy martwe komórki skóry.
Należą do nich kwasy takie jak alfa-hydroksykwasy (AHA's) - mlekowy, glikolowy, migdałowy, enzymy owocowe, jak również beta-hydroksykwasy (BHA's) - salicylowy.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz wrażliwą i suchą skórę, najlepiej jest stosować kwasy AHA. Jeśli Twoja skóra jest bardziej skłonna do trądziku, może lepiej reagować na kwasy BHA. Łączenie kwasów AHA i BHA może prowadzić do nadmiernego złuszczania.
FAKTY NA TEMAT ZŁUSZCZANIA
- Twoja skóra naturalnie złuszcza się sama
- Proces znany jako złuszczanie naskórka to około 28-dniowy cykl, w którym nowe komórki skóry, rozwijają się, dojrzewają i przesuwają się w kierunku zewnętrznej warstwy skóry, a następnie są naturalnie usuwane.
- Wraz z wiekiem proces złuszczania ulega spowolnieniu.
- Do czynników zakłócających naturalny proces złuszczania skóry należą zanieczyszczenia, zaburzenia równowagi w produkcji oleju oraz uszkodzenia skóry właściwej.
- Stosowanie zbyt wielu różnych rodzajów środków złuszczających może spowodować długotrwałe uszkodzenie skóry.